Co należy wiedzieć przed zakupem mieszkania od dewelopera?

Przedstawiamy kilka wskazówek, z którymi warto zapoznać się przed zakupem nieruchomości od dewelopera.

1.      W pierwszej kolejności jeśli nie posiadamy całości środków na zakup nieruchomości należy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Szacunkową wielkość kredytu każdy doradca kredytowy jest w stanie wyliczyć w kilka minut. Jest także możliwość sprawdzenia zdolności w kalkulatorach kredytowych online.

2.      Następnie należy określić w jakim budżecie poszukujemy mieszkania i wybrać lokalizację wymarzonej nieruchomości. My zdecydowanie polecamy podpoznańskie lokalizacje, ponieważ cena za metr kwadratowy jest prawie połowę niższa niż w centrum aglomeracji. Ponadto, decydując się na dom pod miastem możemy mieć do dyspozycji własny ogród, którego zalety ciężko wymienić w kilku zdaniach.

3.      Jeśli już dokonasz wyboru, możesz przystąpić do rezerwacji nieruchomości. Umowa rezerwacyjna jest konieczna do złożenia wniosku kredytowego lub otrzymania decyzji kredytowej. Zazwyczaj rezerwacja ustalana jest na jeden lub dwa miesiące kalendarzowe. Podczas trwania rezerwacji mamy pewność, że nikt nie zarezerwuje wybranego przez nas lokalu. To jest też czas by dokładnie zaznajomić się z nabywaną nieruchomością.

4.      Większość deweloperów prowadzi sprzedaż podczas realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w przypadku inwestycji powstających, konieczne jest prowadzenie rachunku powierniczego oraz sporządzanie umów deweloperskich. W związku z powyższym kolejnym krokiem w przypadku inwestycji powstających jest podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza. Tak przygotowana umowa, jest konieczna do uruchomienia kredytu hipotecznego.

5.      Pozostaje nam już tylko czekać na zakończenie inwestycji przez dewelopera i planować wykończenie nowego mieszkania. Najczęściej deweloperzy zezwalają na wprowadzenie zmian lokatorskich, pozwalających na dostosowanie lokali do naszych indywidualnych potrzeb. Jest to możliwe wówczas, gdy odpowiednio wcześnie dokonamy rezerwacji lokalu. Należy pamiętać, że solidne ekipy wykończeniowe mają odległe terminy realizacji prac.

 

 

 

 

autor publikacji: Kamil Rosiński – specjalista ds. sprzedaży w Sniadecki Development